Wybieramy materac do łóżka

2 Replies

Materace Sypialnia
Wybieramy materac do łóżka

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że nasze samopoczucie i siły witalne w dużej merze zależą od tego, jak śpimy. Jeśli się wysypiasz i nie masz tym żadnych problemów, rankiem wstajesz pełen energii. Zupełnie inaczej jest, jeśli się nie wysypiamy lub nasz sen nie jest taki, jaki być powinien. Najwięcej w tej kwestii zależy od samego materaca. Dziś wybór tego produktu jest naprawdę spory, a producenci wytwarzają materace z różnymi dodatkami. Na jaki w związku z tym się zdecydować?

Sprężyna czy pianka?

Wybierając materac, powinniśmy zacząć od określenia, czy będzie to materac piankowy, czy też sprężynowy. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie tutaj ten drugi. Nie odkształca się on bowiem tak mocno, jak pianka i jest bardziej sprężysty. Poza tymi dwoma rodzajami możemy wyróżnić jeszcze materace lateksowe, ale z tych zazwyczaj rezygnujemy z powodu ich wysokiej ceny.

Podwójny czy pojedynczy?

Materace zazwyczaj kupujemy do łóżek małżeńskich, choć na rynku znajdziemy także te do tych pojedynczych. Warto zwrócić uwagę na to, że także i w szerszym łóżku o szerokości 160 cm możemy postawić na dwa materaca 80-centymetrowe. I tak mężczyzna może wybrać materac twardszy a kobieta miększy. Niemniej jednak nie jest to zalecane rozwiązanie, gdyż wówczas na środku powstaje wyczuwalny pas łączenia, który powoduje dyskomfort.

Twardość

Twardość materaca powinna być dobierana do naszej wagi, pozycji ciała podczas snu, jak i indywidualnych preferencji. Materac jest dobrany odpowiednio, jeśli podczas snu nasze ciało się nie zapada zbyt głęboko i możemy bez problemu zmienić swą pozycję. Oferowane przez producentów materace mają zazwyczaj 5 lub 7 stref twardości, co oznacza, że są podzielone na 5 lub 7 części, z których każda charakteryzuje się inną twardością.

Odpowiednie ułożenie

Po zakupie materaca należy go jeszcze odpowiednio ułożyć na naszym łóżku. Najlepiej, jeżeli będzie to łóżko ze stelażem drewnianym, a więc pozbawione pojemnika. Wówczas układamy go na listewkach, dzięki czemu materac będzie mógł swobodnie oddychać. Jest to ważne, gdyż zapobiega jego zawilgoceniu i zagrzybieniu. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby zakupiony przez nas materac miał dwie identyczne strony. Wówczas co jakiś czas będziemy go mogli przekładać.

2 comments

  1. mateusz

    Ja polecam lateks. Dość drogi, ale naprawdę warty uwagi. Materac mam od 3 lat i żadnych kłopotów z nim nie miałem.

  2. Andrzej

    Pianka to chyba najgorsze z możliwych rozwiązanie. Jeśli ktoś chce materac twardszy to może postawić na sprężyny z wkładką kokosową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *